Keresés ebben a blogban

2010. szeptember 30., csütörtök

Spanyol diabetes egyesület

Ma kaptam meg a Spanyol diabetes egyesület hírlevelét. Mint mindig beleolvastam és ezúttal volt is időm beleolvasni némelyik cikkbe. A legérdekesebb egy spanyol lánynak a kenyai 30 napos hátizsákos utazásának a blogja volt. Idén augusztuban utaztak barátokkal kenyába és az utazásra való speciális (oltások beszerzése és orvosi) felkészüléstől egészen a hazautig leírja a tapasztalatait. Ugyanazt a konkluziót vonta le ő is, mint amit én korábbi biciklist túráim során vagy bármilyen csoportos utazásaim során. A diabétesz egyáltalán nem gátló tényező, sőt egyfajta védettséget ad a lehetséges problémákkal szemben. Az állandó kontroll és saját tested reakcióinak figyelésével nagyon sok gondtól óvjuk meg magunkat, miközben mások csakúgy elszédülnek és leesnek a bicikliről (friss cukrosként vettem részt céges biciklitúrán, mindenki rám vigyázott, miközben egy "egészséges" srác csak úgy elájult és leesett a bicikliről) vagy kificamitják a bokájukat már a repülőteren (a blogban meséli el a lány, ahogy Nairobiba érve első nap csúnyán kificamítja a bokáját az egyik lány) vagy éppen az egész utazás alatt hasmenéssel küzdenek mindannyian kivéve Maria a blog író lány.
Íme a link: http://blogs.rietedewillyfog.com/azucar-en-los-bolsillos/
azucar en los bolsillos, azaz "cukor a zsebekben" Nagyon tetszik az egyik kép, amit feltett magáról a lány. Vércukormérés hennával festett kezekkel...
A Spanyol diabétesz társaság honlapja pedig: http://www.fundaciondiabetes.org/index.asp

2010. szeptember 27., hétfő

Új vércukormérőm van

…csak úgy kaptam a háziorvosi asszisztenstől. Mint mindig 1 vagy 2 havonta interneten kérek időpontot Maria Angeles-hez, aki a kirendelt orvoshoz járó orvos asszisztens. Igen, mert Spanyolországban ezek a dolgok így MŰKÖDNEK. (Bárcsak ezt az egészen egyszerű időpontkérő internetes rendszert ki tudnák Magyarországon is fejleszteni, sőt fejleszteni se kellene sokat rajta, csak le kellene másolni a spanyol modellt.) Szóval elzarándokoltam ismételten a tesztcsíkjaimért, amik napi 3-4 szeri mérésekkel értelemszerűen hamar elfogynak. Spanyolországban az inzulin csakúgy, mint Magyarországon, receptre szinte ingyenes, viszont a teljes kezeléshez elengedhetetlen mérésekhez a tesztcsíkot saját magadnak kell állnod, hacsak a háziorvosi asszisztens nem passzol át neked havi egyszer az orvos látogatóktól kapott tesztcsíkokból néhányat. Azonban nyár közepén az orvos látogatók is ritkábban szállítják a "repi" eszközöket, ezért csak egyfajta tesztcsík volt raktáron. Az általam nagyon kedvelt OneTouch Ultra Easy mérőt használom amióta Spanyolországban regisztrált diabéteszes vagyok, azaz közel 4éve. Tíz éves cukorbetegségem ideje alatt ez a gép a legdiszkrétebb, leggyorsabb és legegyszerűbb kezelésű. Az új gép, amely a Breeze 2 névre hallgat és a Bayer fejlesztése kicsit nagyobb, ugyanolyan gyors mint az előbb említett, viszont egyik előnye, hogy tíz tesztcsíkos tára van hátránya viszont a kicsit bonyolultabb kezelése / üzembe helyezése. Nem vagyok benne biztos, hogy egy idősebb diabéteszes meg tudja jegyezni az alább részletezett üzembe helyezési használatmentet. Következzen itt alább az eddigi mérőimről egy a lehetőségekhez mért kis bemutatás / elemzés.

 

DCont Personal, a 77 Elektronika magyar cég terméke.

 
Az első gépem, tekintve hogy Magyarországon diagnosztizálták nálam az 1-es típusú diabéteszt, egyből egy magyar mérő lett. A győri kórház diabétesz osztályának nagyon készséges és türelmes nővérkéi több napos új életmód-oktatásban / betanításban részesítettek, ami során a gép használatát is kellően begyakoroltam. Naponta legalább 10-szer használtam eleinte, így nagyon nagy segítségemre volt és elválaszthatatlan társam lett az első években. Azonban így közel 10 év távlatából visszatekintve úgy látom feleslegesen nagy, lassú, nem ujjbegy-barát és nehezen tisztántartható. Emlékszem mindig úgy választottam kézitáskát, hogy beleférjen a mérőm. Nem volt könnyű báli ruhához kistáskát választani… Továbbá abból következőeg, hogy csak egy nagyobb vércseppet tud a gép mérni illetve ezt 15mp-en keresztül teszi, nagyon nehéz mozgó járművön, pad alatt a suliban vagy egyéb nem asztal melletti helyen mérést végezni vele. Tuti hogy csupa vér lett mindenem kivéve a tesztcsík egész felülete. Volt egy időben DCont Cabriom is, ami egy gyorsabb verziója ugyanennek a mérőnek, de az is csak átlag 10mp után adott eredményt, és ahogy most nézem az új mérőik adatait azok sem tudják ezt a 10mp-es lélektani határt leküzdeni. Az első időszak ugráló cukrait kimutató gép néha nagyon lehervasztott, aztán máskor meg kellemesen biztosított meg arról, hogy jól ettem és eleget. Az a 10-15 másodperc elég volt nekem ahhoz, hogy felhúzzam magam és komolyan izguljak azon, hogy vajon most 5 lesz a cukrom vagy 15??!! Olyan volt minden egyes mérés, mintha a nyertes lottó számokra vártam volna a szombati lottóhúzáskor. Az új gép adatai között szerepel a 15 µl kapilláris vér mint a vércukorméréshez szükséges mennyiség, de nem tudom mekkora vércseppet jelent ez, de sajnos nem tűnik valami "ujjbegy-barátnak". Mindennek ellenére meg kell vallanom, hogy a cég nagyon széleskörű szolgáltatással látja el a laborjába és az üzletébe látogató diabéteszes ügyfeleket. Tartsák meg jó szokásukat és csak így tovább!
Főbb adatok:
  • 2db lapos elemmel működik
  • 15mp-en belül ad eredményt
  • egy telt vércseppel a tesztcsík teljes „reagens” felületét át kell itatni, különben rossz eredményt vagy hiba üzenetet ad a gép
  • könnyű gép viszont a tokkal együtt egy filofax vagy napirend füzet méretű az egész
  • a gép a tesztcsíknak megfelelő kódolása manuálisan történik minden egyes tubus megkezdésekor
  • a készüléket rendszeresen tisztítani szükséges a nagyobb vércseppek foltjainak eltávolítása érdekében
  • rendszeresen kalibrálásra kell vinni a 77 elektronika laborjába, ahol nagyon jó és teljeskörü szolgáltatást adnak illetve egyben információkat is a diabetes minél hatékonyabb kezelése érdekében. Cím: 1116 Budapest, Fehérvári út. 98
  • a készülék által tárolt adatokat fel lehet tölteni számítógépre is. Az adatfeltöltéshez szükség van egy LiteLink adapterre és a hozzá tartozó Diatransfer programra.

 

 

 
A LifeScan Ultra Easy, ahogy a neve is jelzi, ultra konnyű, egyszerű, gyors és egyben diszkrét megoldás a vércukor-mérésre. Nem pittyeg vagy villog, így nyugodtan bárhol (suliban, óra közben, buszon, színházban) megmérheted a cukrod 5mp alatt teljesen észrevétlenül. Ez a gép annyira ultra minden, hogy nem is tudok mi mást írni róla.


Főbb adatok:


  • 5 mp alatti vércukormérés
  • egészen apró vércseppel működik, a tesztcsík gyorsan, nyom nelkül felszívja a vérmintát
  • egy elemmel működik
  • nem szükséges a gép semmiféle tisztítása
  • a tesztcsík és a gép kódolását manuálisan kell elvégezni minden tubus megkezdésekor!
  • számítógépre átmenthetők a mérések adatai, a software a honlapról ingyenesen letölthető
  • 500 mérést képes tárolni a gép memóriája
  • több színben megrendelhető! 
Bővebb információk a LifeScan termékek honlapján


 

 

 
A többi mérőhöz képest kicsit bonyolultabb a gép üzembehelyezése:

 
Először is a gépet a fenti 1-5. lépésekben kell bekapcsolni, „felhúzni” és aztán üríteni.


 

Másodsorban a 10 tesztcsíkból álló tárat a gépbe az alábbi képsoron látható módon kell behelyezni.


Előnye hogy nem kell minden egyes mérésnél a tesztcsíkkal bíbelődni. Mindenképpen érdekes megoldás, de még sokkal jobb lenne ha még nagyobb tára lenne. Engem a pittyegése zavar, szerintem nincsen rá semmi szükség, csak feleslegesen felhívja magára a figyelmet méréskor mondjuk egy étteremben vagy a buszon.

 
Főbb adatok:


  • 5 mp alatti vércukormérés
  • egészen apró cseppből is képes mérést végezni, a tesztcsík hajszálcsöves nagy nedvszívóképességü szerkezetének köszönhetően
  • Bayer HealthCare program segítségével minden adat átmenthető a számítógépre
  • minden egyes tesztcsík-tár behelyezésével egyidőben automatikusan kódolja magát a gép. Nincs szükség kézi kódolásra!
  • 420 mérést képes tárolni a gép memóriája
  • 1db litium 3V (CR2032) elemmel működik.

Bővebb információk a Bayer honlapján.

 

Összegzésképpen annyit, hogy ha ezt egy régebb óta diabéteszes olvassa, biztosan eszébe jut, hogy voltak olyan idők, amikor a vércukor eredményeket csak pár hónappal későbbre tudták megmondani. Én ezt már el se tudom képzelni, ahogy azt sem, hogy a tűket főzni kellett és ampullából kiszívni a szükséges milligramnyi inzulint. Brrrr... kiráz a hideg, de egyben elönt a melegség arra gondolva micsoda "szerencsém" van, hogy most vagyok cukros. Szóval szerintem van ok az optimizmusra. Ki tudja mi lesz 10 év múlva a diabétesz kezelés házatáján.